«Вояк, політик, державний будівничий: до 130-річчя від дня народження Андрія Мельника». Таку назву мав пам’ятний захід, присвячений борцю за незалежність України у XX столітті, голові Організації Українських Націоналістів (ОУН) Андрію Мельнику. Організували пошанування видатного Українця Краєзнавчо-історичний клуб ім. Федора Борківського при міській центральній бібліотеці, Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Котляревського, Департамент культури і туризму облдержадміністрації. У межах заходу відбулися показ документальних відео, інформаційно-методичний семінар у онлайн-форматі для істориків-педагогів Полтавщини й презентація книжкової виставки, присвяченої Андрію Мельнику.

Про кожну книгу і публікацію, що представлені у експозиції, детально розповіла завідувачка сектору «Україно-канадський центр» облбібліотеки Ірина Здор. «Кожен охочий може отримати для прочитання ці книги у нашій бібліотеці, також з огляду на карантинні обмеження ми розмістили виставку ще й у мережі інтернет», — розповіла пані Ірина. Ініціаторка й модераторка вечора, голова краєзнавчо-історичного клубу ім. Федора Борківського Ніна Кирпотіна подарувала бібліотекарям нову книгу про Андрія Мельника, створену з ініціативи ОУН за матеріалами цьогорічної наукової конференції. «Мета нашого інформаційно-методичного семінару — ознайомити представників громадськості і вчителів Полтавського краю із джерелами, які допоможуть у вивченні і викладанні теми «Національно-визвольний рух українського народу у 20 столітті. Боротьба за Українську Соборну Самостійну Державу», — зауважила Ніна Кирпотіна.Присутні переглянули фрагменти документального фільму «Полковник Андрій Мельник: повернення вождя», створеного інтернет-виданням «Новинарня» за фінансової підтримки Українського культурного фонду — державної установи при Міністерстві культури України. Прозвучав у фонозапису голос полковника Андрія Мельника-його Заповіт.
«Ми сприятимемо, щоб інформація, отримана на семінарі, допомогла якісній підготовці до ЗНО, адже постать Андрія Мельника внесено до шкільних підручників з історії. Ці знання важливі й для плекання історичної пам’яті серед вчителів та учнів», — наголосила консультант з питань викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі Центру професійного розвитку педагогічних працівників м. Полтава Наталя Горпинченко.

З полтавцями спілкувався й голова ОУН Богдан Червак. Під час онлайн-включення з Києва він повідав про життєвий шлях Андрія Мельника. «Андрій Мельник — один із фундаторів формації Січових Стрільців — однієї з кращих в Армії Української Народної Республіки, а також Української Військової Організації (УВО ). Після вбивства за вказівкою Сталіна першого голови ОУН Євгена Коновальця Андрій Мельник, виконуючи волю свого попередника, у 1939 році перебирає керівництво ОУН. Саме ОУН під час ІІ Світової війни стала рушійною силою боротьби за державну самостійність України. Німецькі нацисти спершу тримали Мельника під домашнім арештом, а далі ув’язнили в концтаборі Заксенхаузен. Перемога СРСР поставила перед Проводом ОУН нові завдання. Мельник усвідомлював, що світ рахується лише з сильними. Тож вже в перших повоєнних роках ініціює переговори усіх українських політичних формацій для об’єднання в одному державному центрі. Цього вдалося досягнути 1948 року створенням Української Національної Ради і реорганізацією Державного Центру УНР у межах традицій, започаткованих Симоном Петлюрою 1920 року. У 1957 році ініціював створення Світового Конгресу Вільних Українців», — розповів Богдан Червак.

Північно-східний міжрегіональний відділ УІНП

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *