У Верховній Раді розпочався процес внесення змін до Конституції України у частині децентралізації влади.
Його мета, як заявляють ініціатори, сформувати в Україні дієву і сильну владу, ефективне самоврядування, консолідувати суспільство.
У цьому зв’язку ОУН заявляє:
- Посилення ролі місцевого самоврядування в державному будівництві відповідає гаслам ОУН «Українці мають бути господарями на своїй землі!» і «ОУН – за національну та соціальну справедливість в Українській Державі!».
- Водночас змушені констатувати, що існуючий хід конституційного процесу в Україні, який має втілити в життя концепцію посилення місцевого самоврядування і який з легкої руки очільників влади отримав назву «децентралізація», відбувається в умовах та в спосіб, які абсолютно не відповідають національним інтересам.
- Нерішучість влади після перемоги Революції Гідності у протистоянні російській агресії призвела до нахабного наступу Росії на українські території, втрати Криму та Севастополя, значної частини Донецької та Луганської областей.
- Подальше військове протистояння з російськими терористами на Донбасі внаслідок численних прорахунків, дій зрадників та ворожої агентури, яка пронизала різні рівні силових структур та місцевих органів влади на Донбасі, а також внаслідок прямого вторгнення на територію України підрозділів збройних сил Росії завершилася Мінськом-1, а згодом Мінськом-2.
- Саме Мінськ-2 зафіксував вимоги до України поєднати ідею так званої децентралізації влади із закріпленням в Конституції України певного порядку управління на окупованих територіях Донбасу, які чомусь називаються «окремими територіями Донецької та Луганської областей». Ця вимога до України стала результатом консенсусу Росії і Заходу, які в такий спосіб хочуть вирішити кожен свої проблеми. Росія – легітимізувати бандитський режим на окупованих нею територіях Донбасу і інтегрувати його в тіло Української держави для блокування подальшого руху України до Європи та НАТО і, зрештою, ліквідації незалежності України. Захід – бодай тимчасово припинити бойові дії на східних кордонах Євросоюзу та в будь-який спосіб «заморозити» ситуацію, перевівши її з «гарячої» стадії у стан «замороженого» конфлікту на зразок ситуації в Придністров’ї, Абхазії та Південної Осетії, Нагорного Карабаху.
- Залежність України від фінансової допомоги Заходу та його політичної підтримки у військовому протистоянні з Росією примусили українську владу піти на такі ризиковані умови. Україна, у даному випадку, стала не суб’єктом, а об’єктом зовнішньої політики Росії і Заходу.
- Речники влади заявляють, що виконання умов Мінська-2 стосовно внесення змін до Конституції України в частині децентралізації та фіксації певного режиму на окупованих територіях Донецької і Луганської областей є необхідною умовою для збереження статусу України як активного члена «антипутінської коаліції», подальшої фінансово-політичної підтримки з боку ЄС та США, збереження і посилення міжнародних санкцій проти Росії. Але це – теорія. Та чи буде вона втілена в життя? Чи дійсно буде посилений тиск на путінський режим Росії? І якими будуть подальші дії Путіна, якого вже не влаштовують ухвалені в Україні рішення? Сьогодні жодна людина в світі не може відповісти на ці питання.
- Треба сповна усвідомлювати, що процес змін до Конституції України розпочався в умовах російсько-української війни, у якій Кремль ставить собі за мету ліквідувати Українську державу. Під час війни вносити зміни до Конституції, які передбачають децентралізацію влади, зокрема, і на території, яка є зоною військових дій та на територіях, які є тимчасово окупованими, вкрай небезпечно.
- Будь-які зміни до Основного Закону, які визначають характер і принципи діяльності влади, зокрема на Донбасі чи в Криму, можуть дати позитивний результат тільки після того, як закінчиться війна, а саме, коли російські окупаційні війська покинуть Донбас і Крим, суверенна українська влада в цих регіонах буде повністю відновлена, а терористи будуть покарані. Саме тому ОУН усіма силами сприяє зміцненню Збройних Сил України, закликає до єдності та консолідації Нації на боротьбу з агресором.
- Очевидно, що відтепер, коли ВР у першому читанні ухвалила зміни до Конституції України, саме на ній лежить відповідальність за подальші наслідки конституційного процесу та за збереження цілісності та соборності Української держави.
- Закликаємо народних депутатів України керуватися інтересами Нації і Держави. Жодна економічна чи політична доцільність не виправдає змін до Основного Закону, які призведуть до втрати суверенітету, а ефективне самоврядування, або децентралізація можливі тільки тоді, коли українці стануть справжніми господарями своєї долі на своїй землі.
Президія Проводу ОУН