Треба пригадати перші дні вторгнення, коли Путін виступав на телебаченні. Він тоді говорив, що «треба усунути владу націоналістів, наркоманів». Слова «націоналізм» і «українські націоналісти» для Путіна та абсолютної більшості росіян — це кістка в горлі. Інша справа — що вони вкладають в це поняття і що ми вкладаємо в це поняття. Цю різницю треба розуміти.
Український націоналізм мав певну еволюцію. У 19 столітті, наприклад, кожен національно-свідомий українець був приречений. Тоді таких українців називали «мазепинцями». Це було тавро. Потім з’явилася назва «петлюрівці». Це було пов’язано з Народною українською республікою та Петлюрою, який виступив проти московських інтервентів. Потім з’явилося слово «бандерівці». Це продовження попередніх двох назв. Воно мало дуже негативний зміст. Зараз нас називають «нациками». У свідомості росіян кожний українець, який прагне свободи, взяв у руки зброю та готовий відстоювати свою державу — націоналіст.
- Зараз значна кількість українців із гордістю називає себе українськими націоналістами, маючи на увазі, що вони хочуть бути в когорті тих, хто готовий безкомпромісно захищати Українську державу
Націоналізм і Росія
Будь-який націоналізм прагне здобути та розбудувати свою державу на своїх етнічних територіях. Росіяни ніколи не мали такого прагнення. Вони завжди намагалися розбудувати свою імперію на інших землях. Те, що вони у себе називають націоналізмом, насправді є шовінізмом, імперіалізмом і загарбницькою ідеологією, яка прагне знищити інші народи та нації.
Усі міфи, стереотипи та штампи, спрямовані на дискредитацію українського націоналізму були придумані в кабінетах КДБ, КПРС або в Кремлі. Тепер, коли росіяни очевидно показали своє істинне обличчя, нам стало набагато легше розвінчувати їхні міфи щодо нашого націоналізму.
Українська перемога — це не лише тоді, коли ми повернемо втрачені землі. Це тоді, коли буде зруйнована Російська імперія, впаде Кремль, а їхня територія буде розділена на різні держави. Тільки тоді ми зможемо сказати, що не існує загрози для України. Ми будемо докладати зусиль саме до такої перемоги. Так ми сприймаємо сьогодні націоналізм. І не дивимось на його політичний вимір, тому що він зараз не актуальний.
«Росіяни розпочинали свою агресію з того, що почали називати нас націоналістами тощо. В Україні не було настільки багато націоналістів перед початком повномасштабного вторгнення, наскільки їх є багато зараз. Тому що націоналізм — це відповідь на агресію: ти починаєш захищати свою національність, свою націю перед агресором. Вони досягли того, що всі наші діти будуть націоналістами», — Олена Зеленська на виступі на Всесвітньому економічному форумі у Давосі.
Повну версію розмови можна прослухати у доданому звуковому файлі: https://static.hromadske.radio/2023/01/hr_marafon_v-2022-01-18_chervak.mp3